human choroinic gonadotropin
21
Şub

Talas Savaşı

   Posted by:    in Savaşlar

Emevi halifesi döneminde Maveraünnehir’e ulaşan Arap ordusu, burada Türk ordusu ile karşılaşmış ve ağır kayıp vermişti. Türklerin Emeviler döneminde İslamı tanıyamamasının en önemli sebebi, şüphesiz ki Emevi ordusunun zihniyetidir. 

Talas Savaşı

Emevi halifesinin yerine geçen Abbasiler, Emevi soyunun izlediği ayrımcı politikayı bırakmış ve daha ılımlı bir siyaset izlemeye başlamıştı. Orta Asya’da Çin ile rekabet içerisine giren Arap orduları, 751 yılında şimdiki Kırgızistan topraklarında Çin ordusu ile karşı karşıya gelecekti. Geçmişten beri Çinliler ile husumeti olan Karluk Türkleri, savaş sırasında Arap ordusunun tarafına geçecek ve Arapların savaşı kazanmasında önemli rol oynayacaktı. Savaşın ardından ise İslamı daha yakından tanıyan ve çeşitli din adamlarının ılımlı politikalarından etkilenen Türkler, islami topluca kabul etmeye başlamışlardı. Avrupa orduları karşısında yıllar geçtikçe yıpranan İslam orduları için Türklerin askeri potansiyeli, onları adeta yeniden ateşleyecekti. Avrupa’nın kalbine İslam sancaklarını dikecek olan Türk milleti için Talas savaşı, etkileri bakımından büyük önem taşımakta…

Tags:

This entry was posted on Perşembe, Şubat 21st, 2013 at 6:58 pm and is filed under Savaşlar. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.